DPT – VIII. Beş Yıllık Planın Turizm, Tanıtma ve Pazarlama Alt Komisyonu Çalışması

Proje Başlangıç & Bitiş Tarihi: 
01.10.1999 ile 30.04.2000 arası
Proje Özeti: 

Projede nicel hedeflerden ziyade nitel hedeflere ağırlık verilmiştir.

Tarihi, doğal değerleri, kültürel ve sosyal dokuyu dikkate alarak turizm gelişimini sağlayıp, kalitesi yüksek varış noktalarının geliştirilmesi öncelikli hedefler arasındadır. Ayrıca VIII. Beş yıllık planın ilk yıllarında mevcut yatak kapasitesini daha iyi kullanmak hedeflenmiştir.

Çalışmadaki ana sonuç kamu özel sektör ve STK ortaklığı ile merkezi tanıtma yerine bölgesel tanıtmaya ve pazarlamaya ağırlık verilmesi doğrultusunda olmuştur.

Kaynakların hazırlanmasında ortak yatırım yapılmıştır. Tanıtım ve pazarlama işlevlerinin gerçekleştirilmesinde hedef kitlelerin ayrıcalıklı yapı ve özelliklerine göre ürünün güneş + turizm etkinliklerinden oluşturulmasına özen gösterilmiş, çeşitliliğin kucaklanması ile kar maksimizasyonuna varılması öngörülmüştür. Turizmin tanıtım ve pazarlanmasında ana ilke yönetişim olarak kabul görmüştür.

Kalkınma planının amacı, alt yapının geliştirilmesi ve korunması, bürokrasiyi asgariye indirerek Turizm Bakanlığının ve sektörün yapı ve hizmet üretiminin baştan yapılanması ve yeni bir örgüt anlayışına ve yapısına ulaştırılmasıdır. Bunu yaparken toplumun anlayış ve gereksinimlerini göz önüne alınmalıdır. 

Proje Yönetimi: 
Prof. Dr. Meral Korzay
korzaymeral@gmail.com
Alt Komisyon Başkanı
Destekleyen Kurum & Kuruluşlar: 
  • DPT
Diğer Bilgiler: 

Turizm Bakanlığı yetkilileri, Turizm Bakanlığı Müsteşarları, Müşavirleri ve Yardımcıları, Turizm konusundaki akademisyenler ile seyahat, otel ve ulaşım sektörlerinden katılan temsilciler ile bu sektörlerin işletmecilerinin üye olduğu TÜRSAB, TUROB, TYD gibi kurumların temsilcilerinden oluşan proje ekibidir.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • HTML etiketlerine izin verilmez.
  • Web sayfaları ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüştürülmektedir.
  • Satır ve paragraf boşlukları otomatik ayarlanmaktadır.
CAPTCHA
Bu protokol, spam gönderileri engellemek içindir.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.