Duyurular

The Via Eurasia is a cross border cultural route, which links Italy to Turkey through the Balkans and is composed of individual networks of ancient roads, ranging from the Phrygian Road network, through roads of the Roman Empire, to those of the Ottoman Empire.

As part of the Civil Society Dialogue 5 EU Program, the management and scientific committees of this 5000 km cultural route is preparing to submit an application dossier to the Council of Europe for certification. 

The scientific committee will gather on December 20th via a meeting kindly hosted by the Boğaziçi University’s Tourism Administration Department and BU-Applied Tourism Administration and Research Center. 

During the meeting old road networks from different eras and sustainable tourism aspects of the Via Eurasia will be discussed with open sessions and short presentations. 

 

Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurulu 2017'yi "Uluslararası Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Yılı" olarak belirledi.

Detaylar için:

http://tourism4development2017.org

Seminer ilk bölümünde video dilinin sanat, iletişim ve aktivizm alanında farklı kullanımlarına ve belgesel, kurmaca, buluntu film gibi farklı video üretim dillerine odaklanacak, ikinci bölümde ise Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “2017 Uluslararası Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm” yılı yol haritası kapsamında öğrenciler tarafından  turizm, kent, kültür, çeşitlilik, sürdürülebilirlik gibi temalarda yapılacak video projeleri tartışılacaktır. 

UNWTO 2017 Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Yılı resmi etkinlik takvimini yayınladı.

Takvimin detayları için:

http://www.tourism4development2017.org/news/update-calendar-of-iy-events...

 

 
Sinopale 5 kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi Yaz Atölyesi projesi sonuç ürünü olan Bir Kenti Anlamak kitabı, Boğaziçi Üniversitesi Yayını olarak basıldı. Kitap ayrıca elektronik kitap olarak da yayınlandı.

 

Kitap ile ilgili detaylı bilgiye ve kitabın elektronik kopyasına buradan ulaşabilirsiniz.